Вітаю Вас, Гість! Реєстрація RSS

П`ятниця, 23.02.2018
Головна » 2014 » Вересень » 14 » Архієрейське служіння в неділю 14-ту після П'ятидесятниці. Початок індикту - церковне новоліття.
16:04
Архієрейське служіння в неділю 14-ту після П'ятидесятниці. Початок індикту - церковне новоліття.

Напередодні, в суботу ввечері, єпископ Одеський і Балтський Марк у співслужінні  соборного  та  міського духовенства відправив у кафедральному соборі Різдва Христового м.Одеси всенічну, а в неділю ранком - Божественну літургію.

Після  євангельського читання єпископ Марк виголосив проповідь  та розповів про праведного Ісуса Навина  (XVI ст. до Р. X.) , пам'ять якого  Церква вшановує в цей день. 

Наприкінці богослужіння був звершений молебень на початок Церковного новоліття, після чого архіпастир  звернувся до віруючих зі словами привітання.

1 вересня за старим стилем іменується в церковному Уставі початком індикту, тобто нового року. «Індикт» - слово латинське, що означає - податок. Його збирали за наказом імператора в перший день вересня, коли завершувався збір врожаю.

Святі отці I Вселенського Собору прийняли постанову починати новий рік з 1 вересня - на честь славної перемоги, яку в 312 році здобув імператор Костянтин над язичником Максентієм. Костянтин ставши єдинодержавним правителем Візантійської імперії та проголосив християнство релігією вільного сповідування. Таким чином, усе коло великих Господських і Богородичних свят починається з Різдва Пресвятої Богородиці (8 вересня) і закінчується Її Успінням (15 серпня).
Свято церковного Нового року для багатьох християн часто минає непоміченим. Але саме перший день річного богослужбового кола займає в ньому особливе і знаменне місце. Служба стає урочистішою, на утрені співається Велике славословіє, а піснеспіви дня розкривають значення свята і його роль в духовному житті християн. Вершиною богослужіння у цей день, своєрідним вінцем, вважається читання Євангелія, яке розповідає про початок відкритого служіння Христа Спасителя після Його хрещення і спокуси від диявола (Лк. 4, 16-22). За церковним переказом, це відбулося в перший день іудейського свята жнив, яке святкували з 1 по 8 вересня. Тому стає зрозумілим і намір Церкви, яка зробила цей день початком новорічних свят.

Навчальний рік в церковно-приходських школах завжди починався з Новоліття, що й перейшло з часом у всі інші навчальні заклади.

Церковне Новоліття має для кожного християнина глибоке символічне та духовне значення. Цього дня Господь почав проповідь Царства Божого і засвідчив виконання старозавітних пророцтв про пришестя Месії-Спасителя і тим самим - про кінець Старого і початок Нового Заповіту. І тому день церковного Новоліття є найсприятливішим моментом, щоб залишити в минулому гріховне життя й розпочати життя нове - згідно з Євангельськими законами.