Вітаю Вас, Гість! Реєстрація RSS

Середа, 21.03.2018
Головна » 2016 » Квітень » 10 » Архієрейське богослужіння у неділю 4-ту Великого посту.
11:28
Архієрейське богослужіння у неділю 4-ту Великого посту.

Напередодні, у суботу ввечері, єпископ Одеський і Балтський Марк у співслужінні обласного благочинного митрофорного протоієрея Віталія Сеника та клірика собору ієрея Андрія Волошина звершив всенічне бдіння у кафедральному соборі Різдва Христового м.Одеси, а в неділю – Божественну літургію святителя Василія Великого та виголосив проповідь.

Наприкінці богослужіння єпископ Марк відправив молебень до Пресвятої Богородиці перед Її  іконою «Касперовська», під час якого виголосив молитву за Україну.

Після літургії, на запрошення головного отамана  Чорноморського гайдамацького з'єднання Сергія Гуцалюка, єпископ Марк відправив панахиду  на місці бою загону отамана Семена Палія з османами у 1691 році. 

Більше трьох століть тому в районі Лузанівки м.Одеси козак Семен Палій зі своїм військом звільнив територію від османських загарбників.   

На початку 20 століття історики знайшли документи про цю битву і перемогу, потім визначили і місце бою. Сучасні козаки встановили тут дерев'яний хрест, і тепер сюди щороку 10 квітня люди приносять каміння. Це старовинна традиція. 

Історична довідка: Семен Палій (Семен Гурко) (1640 — 1710) — військовий діяч, полковник Фастівського полку, один з керівників антипольського повстання на Правобережжі.

Народився у Борзні (тепер Чернігівська область) в міщанській родині. Був козаком Ніжинського полку. Можливо, що навчався у Києво-Могилянській академії. Деякий час проживав у селі Пухівка поблизу міста Остра. Потім служив у війську гетьмана Петра Дорошенка. Після смерті дружини, з кінця 1670-х років перебував на Запорозькій Січі, де отримав прізвисько «Палій». У березні 1684 року кандидував на гетьманську посаду козацтва Правобережної України.

На теренах, визначених польською владою, було створено чотири територіальні козацькі полки. На території полків влада належала полковникам, сотникам й іншим представникам адміністрації. На місцях поширювалися норми звичаєвого та козацького права. У містах і селах створювалися органи козацького самоврядування. Очолював козацьку адміністрацію наказний гетьман, якого призначав король. Козаки нових полків брали активну участь у війні з Туреччиною. Разом з польськими військами правобережні козаки під проводом Палія воювали проти турків і татар.

С.Палій брав участь у війні Священної ліги (Австрія, Польща, Венеція, Ватикан) з Османською імперією 1684–1699 років та російсько-турецькій війні 1686–1700 років. Очолював військові операції правобережних, а також спільні з лівобережними, козацьких полків у володіннях Османської імперії та Кримського ханства у Північному Причорномор'ї та Молдавії.

Наприкінці березня 1691 року в урочищі Пересип загін запорізьких козаків на чолі з С.Палієм розбив турецько-татарське військо. На цьому місці встановлено пам'ятний хрест.

В Одесько-Балтському єпархіальному управлінні єпископ Марк також зустрівся з лідером одеської організації "Правого сектору" Сергієм Вячеславовичем Стерненко. 

За активну громадянську позицію, національне-патріотичне виховання молоді, захист Батьківщини від російської агресії, єпископ Марк нагородив Сергія Вячеславовича Архієрейською Благословенною грамотою.